Hodláte pronajmout nemovitost a zjišťujete, zda budete potřebovat energetický štítek? Novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií přichází s účinností některých ustanovení od 1. 1. 2016.
Již podle poslední novelizace z roku 2015 je povinnost zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy (lidově energetický štítek) při prodeji a pronájmu celé budovy. Dosud však platilo, že štítek se zpracovává pouze k prodejům bytových jednotek a ucelených částí budovy. Od 1. 1. 2016 mají úkol zpracovat energetický štítek i pronajímatelé bytů, kdy zákon mluví o jednotce (definici jednotky stanovuje NOZ, ve které se jednotkou myslí právě byt) a i v případě pronájmu ucelené části budovy. Povinnost se tak krom bytů vztahuje i na nebytové prostory, ideální spoluvlastnické podíly, resp. všechny takové části budov, které jsou určeny k samostatnému používání nebo byly za tímto účelem upraveny.
Častým omylem prodávajících a pronajímatelů je uvedení nejhorší energetické třídy G do inzerce v domnění, že tak splní zákonnou povinnost. Tuto možnost má však pouze zprostředkovatel prodeje, který od majitele neobdrží energetický štítek. I v takové situaci se majitel vystavuje sankci.
Vyhnout se povinnosti vypracovat průkaz energetické náročnosti mohou majitelé bytových jednotek tak, že předloží vyúčtování energií za poslední tři roky. S tím je však spojeno velké ALE. Před náhradou formou vyúčtování musí nejdříve písemně oslovit majitele domu. Tím je v intencích zákona obvykle společenství vlastníků jednotek, které musí majitel bytu o předložení energetického štítku požádat. Právě SVJ má v tomto případě povinnost předložit štítek a majitel bytu může použít vyúčtování až v případě, že štítek od SVJ neobdržel.
Nepředáním energetického štítku v případech, kdy tak má být učiněno hrozí pokuta až 200.000,–Kč u právnických osob (např. SVJ) a pokuta do 100.000,–Kč u fyzických osob, což může být ten menší z problémů. Pouhé uvedení o předání průkazu energetické náročnosti budovy v kupní smlouvě je podle informačního portálu Ministerstva průmyslu a obchodu ve chvíli jeho faktického nepředání v zákonem požadovaných situacích považováno za „uvedení nepravdivých informací v kupní smlouvě“. To může mít za následek nárokování smluvní pokuty, náhradu nákladů i odstoupení od kupní smlouvy.
(Datum vzniku poplatkové povinnosti je totožné s datem skutečnosti, která nastala později:
Pokud nastaly obě uvedené skutečnosti před 1. 1. 2013, je datum vzniku poplatkové povinnosti 1. 1. 2013.).
Vlastníte rodinný dům a byt v Brně, v domě bydlíte a byt pronajímáte. Platební povinnosti jsou následující:
Úleva je dána sníženou sazbou poplatku (tj 500,– Kč). Od 1. 1. 2016 ji platí dítě, které v letošním roce nedosáhne 4 let a senior, který naopak dovrší letos dovrší 70 a více let věku.
Další informace k poplatkům za odpad v Brně
Podrobné informace o poplatku najdete i na webu města Brna.
Dne 15.srpna 2017 nabyl účinnosti zákon č. 222/2017, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Zásadní změnu pro ubytovatele přináší novelizovaný § 102 citovaného zákona
Oznamování ubytování cizince ubytovatelem,
Oznamování ubytování cizinců ubytovateli elektronickou poštou (e-mailem) bylo dne 15.08.2017 zavedením Internetové aplikace Ubyport zrušeno, respektive dne 15.11.2017 byla dosavadní schránka elektronické pošty (e-mailu) ubytovani@pcr.cz pro oznamování ubytování cizinců ubytovateli zrušena.
Veškeré podrobnosti jsou zde